مرکز رزرواسیون هتل های عتبات-کربلا و نجف

05

شهریور
1396

اماکن زیارتی کربلا

ارسال شده توسط: عتبات هتل/ 2977 0

اماکن زیارتی بسیاری در شهر مقدس کربلا موجود است که از جمله این اماکن میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

• مقام امام صادق علیه‌السلام
در اطراف حرم امام حسین علیه‌السلام، در زمینهای معروف به جعفریات، قبه و زیارت گاهی وجود دارد که گفته میشود امام صادق علیه‌السلام هنگام زیارت امام حسین علیه‌السلام در آن مکان با آب نهر فرات غسل زیارت میکرد. این نقطه در ساحل غربی نهر علقمه قرار دارد و گنبد این مقام با کاشی مزین است.
مرکز رزرواسیون هتل های عتبات-کربلا و نجف
• مقام حضرت مهدی(عج)
در سمت چپ نهر حسینیه کنونی، در ورودی کربلا و راه مقام امام صادق علیه‌السلام، بقعه و مقامی است که گنبد بلندی دارد. این بقعه به یاد و نام حضرت بقیة اللَّه بنا شده است.
مرکز رزرواسیون هتل های عتبات-کربلا و نجف
• مقام حضرت علی اصغر علیه السلام
مکانی است که گفته می شود حضرت علی اصغر علیه السلام در آن جا به شهادت رسیده اند.
مرکز رزرواسیون هتل های عتبات-کربلا و نجف
• مقام حضرت علی اکبر علیه السلام
مکانی است که گفته می شود حضرت علی اکبر علیه السلام در آن جا به شهادت رسیده اند.
مرکز رزرواسیون هتل های عتبات-کربلا و نجف
• تل زینبیه
سرزمین کربلا، ناهموار و دارای تل و تپه بوده است. در حادثه کربلا تپه‌ای مشرف بر محل شهادت شهدای کربلا وجود داشته که حضرت زینب (س) بالای آن می‌آمد تا وضعیت برادرش حضرت امام حسین (ع) را در میدان نبرد بررسی کند.
در حال حاضر، بنایی به نام تل زینبیه در سمت جنوب غربی حرم امام حسین (ع) واقع شده است که به طور تقریبی پنج متر از کف صحن حرم بالاتر است و حدود ۳۵ متر تا مقتل و قتل‌گاه فاصله دارد. این مکان را به صورت اتاقی ساخته‌اند که با چند پله به آن راه است و گنبدی از کاشی آبی بر آن استوار است. تجدید بنای تل زینبیه در این اواخر حدود سال ۱۳۹۸ قمری انجام شد.
مرکز رزرواسیون هتل های عتبات-کربلا و نجف
• کف العباس
بیرون از حرم حضرت عباس(ع) و در ورودی دو کوچه بازار مانند، در محل قطع شدن دست های حضرت نمادی درست کرده اند و زایران آنجا را هم زیارت می کنند. دو مقام «کف العباس» مکانهایی هستند که گفته می شود دست های مبارک یل ام البنین آنجا قطع شده و به زمین افتاده اند. البته طبق نقل مورخان، قطعیت این دو مکان احراز نشده و صرفاً به جهت یادبود ساخته شده اند و به احتمال قوی، امام سجاد(ع) هنگام دفن پیکر عموی خویش، دست های مبارک را به بدن مطهر ملحق کرده است.
در کتاب «انساب الاشراف» بلاذری جلد سوم صفحه ۴۰۶ قاتل قمر بنی‌هاشم(ع) حرمله معرفی شده است. «تذکرة الخواص» ابن جوزی هم قاتل را حرمله عنوان کرده و بیان می‌کند:‌ «حرمله مع جماعة و تعاوره». «تعاور» (تکه تکه کردن) دو بار در مقاتل آمده؛ یکی برای قمر بنی‌هاشم(ع) و دیگری برای حضرت علی‌اکبر(ع)، در مقتل علی‌اکبر (ع) هم داریم «فتعاور بسیوفهم اربا اربا» با شمشیر‌ها مرتب زدند بدن علی‌اکبر (ع) را تکه تکه کردند.
از این رو می‌بینیم قبر قمر‌ بنی‌هاشم همان جایی است که به شهادت رسیده، چون حضرت سیدالشهدا نتوانست بدن پاره پاره برادر را به خیمه‌ها بیاورد و بعد عاشورا، امام سجاد(ع) بدن را همان جا دفن کرد و این مسأله بیانگر مقام بلند قمر بنی‌هاشم است که خداوند می‌خواهد حرم و بارگاهی برای ایشان در آنجا باشد.
مرکز رزرواسیون هتل های عتبات-کربلا و نجف
شبکه رزرواسیون هتل های عتبات آمادگی دارد تا اقامتی آرام و آسوده را در این مکان مقدس برای شما رقم زند.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید